Kredi ve Borsa

Ziraat Iban Numarası Öğrenme


Ziraat Iban Numarası Öğrenme

Iban numarası bankacılık işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde yapmanız için verilir. Ziraat Bankası müşterisi iseniz sizin de bir iban numaranız vardır. Iban numarası yalnızca bulunduğunuz ülke içindeki işlemleriniz için değil ülke dışında da işlem yapmanıza para transferi yapmanız olanak verir. Tam olarak uluslararası banka hesap numarası olarak adlandırılan Iban numarası belirli bir sıraya ve hesaplamaya göre verilir. Banka kartı veya kredi kartlarında geçerlidir. Belirli bir hesap kodu kullanılarak hesaplanılan Iban numarasının özellikle yurtdışında bankacılık işlemi yapabilme adına büyük kolaylık taşır. Öyle ki başka ülkeler üzerinden bankalararası işlem yapmak ancak bu numarayı kullanarak yapmakla gerçekleşebilir. Bu denli önem arz eden numaranın banka kartları veya kredi kartlarının üzerinde yazmasını beklememelisiniz.

Ziraat iban Numarası Nerede Yazar

İnsanlar genellikle yurt içinde bile işlem yapmak için artık hesap numarası yerine iban numarasını kullanıyor. Çünkü ıban numarasıyla para transferi yapmak çok daha hızlı ve kolay. Ancak ıban numarası kartların üzerinde yazmaz. Iban numarasını öğrenmek için işlem yaptığınız veya kartınız kullandığınız bankayla iletişime geçmeniz gerekir. bunun için ya banka şubesine gitmeniz ya da müşteri hizmetlerini arayarak telefon bankacılığı yöntemini kullanmanız gerekir. ayrıca ıban numarasını internet bankacılığı üzerinden de öğrenebilirsiniz. Örneğin kartını kullandığınız bankanın internet uygulamasını telefonunuza indirerek sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde yazdığınız zaman ıban numarasını öğrenebilirsiniz. Diğer yandan bilgisayardan da ıban öğrenmek mümkündür. Bunun için bankanın sitesine girip ıban öğrenme kısmını tıklamalısınız. Ardından işlem yaptığınız il, ilçe, hesap numarası, kart numarası ve şube kodunu girerek ıban numarasını hesaplayabilirsiniz.

Kaç Hanelidir

Hesap numarasından farklı olarak ıban numarası daha fazla karakter ve hane içerir. Iban numarası en fazla 34 haneden oluşarak işlem yapılır. Türkiyede ıban numaraları 24 kodludur. İlk iki basamağı harflerden oluşur ve TC şeklinde başlar. Bunun dışında bankadan bankaya farklılık oluşabilir. Diğer yandan geri kalan numaralar belirli bir sıralamaya göre oluşturulur. Iban numarasının bu kadar uzun olmasının sebebi karışıklıkğın önlenmesidir. Iban numarasını kullanarak işlem yapmak çok daha güvenilir sonuçlar verir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir