Kredi ve Borsa

Yeni Para Birimi Bitcoin


Yeni Para Birimi Bitcoin

Dünya üzerinde yeni bir akım başladı. Dünya üzerinde her yerde geçebilecek ortak bir para biriminin olması düşüncesi çok uzun zamandır ekonomistlerin gündemini işgal ediyor. Ancak bu hayalin gerçekleşmesi için ortak para biriminin değerinin ne olacağı, ülkelerin bu birimi kabul edip etmeyeceği gibi birçok problem bulunuyor. ancak belirli alışverişlerde ve her yerde kullanılebilecek ortak bir para biriminin olması hem seyahati kolaylaştırıyor hem de döviz taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bu sebeple yalnızca internet alışverişlerinde kullanılmak üzere, belirli bir yöneteni olmayan bir para birimi geliştirildi. İşte bu para biriminin adına bitcoin deniliyor. Bitcoin ülkelerin internet alışverişlerinde kullanılan ve değeri yüksek bir paradır.

Sahibi Kimdir ?

Bitcoin üzerinde kimsenin bir sahipliği bulunmuyor. Bu sebeple kullanımında değer sorunu ortadan kalkıyor. İnsanların bu paraya talepleri ışığıda değer kazanan para günümüzde çok değerli. Bu kripto paranın herhangi bir temsilciliği de bulunmuyor. Bu para ağını yöneten, transfer eder ve para akışını sağlayan ulusal borsa ağlarının tümü olarak bakılabilir. Ancak bunun da bir kontrolü bulunmuyor. Bu sebeple bu yeni para birimini herkes alabilir, kullanabilir ve değerlendirebilir.

Bir Yatırım Aracı

Paranın çok önemli bir yatırım aracı olduğu düşünülürse merkezi olmayani uluslararası alanda geçerli, internet alışverişlerinde kullanılan ve herkes tarafından kullanılması mümkün olan bu para biriminin değerlerinin alıcı ve satıcıların belirlediği düşünüldüğünde bitcoin çok önemli bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Her yatırım aracında olduğu gibi bitcoine yatırım yapmak da belirli riskler taşıyor. Bu riskler alıcı ve satıcıların isteklerine göre fiyat değiştirebilme kolaylığı olduğu için bitcoin borsasının çok hareketli bir borsa olduğunu bize gösteriyor.

Güvenlik

Yatırım yaparken elbette belirli riskleri göze almakla birlikte yatırım yapılacak değerin güvenli olup olmadığını sorabilirsiniz. Borsasının son derecede hareketli olduğu bitcoin para biriminin yatırımı da bu riskleri saf dışı bırakıldığı zaman güvenli bir yatırım aracıdır denilebilir. Ancak internet üzerinden olması belirli güvenli aşamalarını gerektiren bir kurulum istiyor. Bu para biriminin kimliklerinin ve cüzdan bilgilerinin korunması adına tam güvenlikli bir makinada bunun yapılması gerekiyor.

 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir