Kredi ve Borsa

Yeni İnternet Vergi Dairesi


Yeni İnternet Vergi Dairesi

Yeni internet vergi dairesi üzerinden hem vergi borçlarınızı sorgulayabilir hem vergi borçlarınızı ödeyebilir hem de vergi işlemlerinizi kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan internet vergi dairesi platformu sayesinde vergi dairelerine gitmeden ve zaman kaybetmeden tüm işlemlerinizi kolayca yerine getirebilirsiniz. İnternet vergi dairesi kullanabilmek için kullanıcıların kullanıcı kodu ve şifresi alması gerekmektedir.

İnternet Vergi Dairesi İçin Kullanıcı Kodu ve Şifresi Nasıl Alınmaktadır?

İnternet vergi dairesi kullanıcısı eğer bir tüzel kişiyse ve internet vergi dairesi hesabı bulunmuyorsa İnternet vergi dairesi sitesinin formlar kısmına girip  Tüzel Kişiler İçin İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nu doldurmaları gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra alt kısımda yer alan beyan metnini imzalayıp kurum yetkilisinin veya görevlendirdiği kişinin belgelerle birlikte vergi dairesine başvurması gerekmektedir.

İnternet vergi dairesi başvurusunda bulunacak kişinin gerçek kişi olması halinde Gerçek Kişiler İçin İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nu doldurması gerekmektedir.  Alt kısımda yer alan beyan metnini imzalayarak gerçek kişilerin evraklarla birlikte vergi dairesine fiilen başvuru yapması gerekmektedir.

Vergi dairesi başvuruları değerlendirirken form üzerindeki bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmekte ve başvuru yapan kişiye kullanıcı kodu ile şifresini kapalı bir zarf içerisinde teslim etmektedir.

İnternet Vergi Dairesi’nde Hangi İşlemler Gerçekleştirilmektedir?

İnternet vergi dairesine giriş yapmak isteyen kullanıcılar kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresini girerek vergi ile ilgili tüm işlemlerini gerçekleştirme imkanı bulmaktadır. İnternet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirilebilecek işlemler şu şekildedir:

  • E-Beyanname
  • Dilekçeler
  • Vergi ile ilgili sorgulamalar
  • Bilgi girişi
  • KDV iade talebi listelerini gönderme
  • Gelir ve Kurumlar Vergisi İade Talebi Girişi Kılavuzu

İnternet vergi dairesine girmek isteyenler için kullanılan diğer bir yöntem ise TC kimlik numarasını kullanarak giriş yapmaktır. İnternet vergi dairesine TC kimlik numarası ile giriş yapmak isteyenler TC kimlik numarası, anne kızlık soyadı, doğum tarihi ve yakın akrabalarından birinin TC kimlik numarasını girerek sisteme giriş yapma imkanına sahip olmaktadır. Yeni internet vergi dairesi hem geçek kişilerin hem de tüzel kişilerin vergi konusundaki işlemlerini hızlandırmakta ve büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir