Kredi ve Borsa

Vadeli Hesap Açtırmak Ne İşe Yarar ?


Vadeli Hesap Açtırmak Ne İşe Yarar?

Vadeli hesap açtırmak çoğu kimse için cazip bir seçenek olarak değerlendirilmez iken bir kesim ise; vadeli hesap açtırmanın neden gerekli olduğundan haberdar olmadığı için bu konudan uzak durur. Ancak vadeli hesabı açtırmak para biriktirmenin en etkili yollarından biridir. Neden mi, hep birlikte değerlendirelim.

Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli hesap; herhangi bir banka üzerinden açılan belirli vade tarihleri içerisinde ancak para yatırmanın ve para çekmenin mümkün olduğu, belirli bir zaman dilimi aktif olacak şekilde ayarlanmış bir çeşit bankacılık mekanizmasıdır. Vadeli hesabın anaparanızı saklaması ile birlikte bir de faiz getirisi söz konusudur. Ancak faiz getirisinin vade tarihlerine uyulmadığı zamanlarda bir götürü özelliğine dönüşebileceği de göz ardı edilmemelidir. Şöyle ki;

  • Bir vadeli hesap açıyor iseniz; bankacılık sistemi üzerinden her ayın belirli bir günü tercih etmeniz beklenir. Örneğin vadeli hesabınızın her ayın 15’inde aktifleştirmesini yaptı iseniz her ayın vade sonuna kadar ancak o günü içerisinde para çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yani; her ayın on beşinde vadeli hesabınız üzerinden dilediğiniz miktarda çekim yapabilirsiniz.
  • Ancak vade dışında para çekmeyi tercih eder iseniz; vadeli hesabınızı açtırdığınız anda anlaştığınız faiz oranına ek düşüşler yaşarsınız. Yani; siz her ay diyelim ki bankanıza 50 TL yatırma sözü ile vadeli hesap açtınız. Ve ancak vade tarihlerinde para çekeceğiniz taahhüt ettiniz. Ancak ayın vade tarihi gelmeden önce ilgili hesabınızdan para çekmeniz gerekti. O halde 50 TL kesim yaşarsınız, gibi örneklendirebiliriz.

Vadeli hesap; vade tarihlerinin uyumu gözetilmek üzere kullanılır ise; ciddi getiri oranları ile sizlere para biriktirme ve para kazanma imkanı sunar.

Vadeli Hesapta Faiz Oranları Nelerdir?

Vadeli bir banka hesabı açmak istiyor iseniz ancak vadeli hesabın faiz oranları ile alakalı olarak bilgi sahibi değil iseniz size en net çerçeveden durumu izah edelim. Şöyle ki;

  • Her vadeli hesap için sunulan faiz oranı yani faiz getirisi farklı olur. Bu durumu farklılaştıran; hem her bankanın konu ile alakalı olarak ayırmış olduğu bütçe hem de kişilerin ilk etapta yatırmayı taahhüt ettikleri anapara miktarıdır.
  • Sizin ilk yatırmayı taahhüt etmiş olduğunuz anapara miktarı ne kadar yüksek olur ise; her ay için alabileceğiniz faiz oranı o kadar yüksek olur. Genel olarak da; 1 – 99 TL; 100 – 1000 TL şeklindeki gruplandırmalar aralığında bir yere sahip olacak şekilde sizin faiz oranlarına bankaların resmi web siteleri üzerinden bakmanız mümkün kılınır.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir