Kredi ve Borsa

Şube Kodu Nedir ve Nasıl Öğrenilir


Şube Kodu Nedir ve Nasıl Öğrenilir ?

Bankalar içinde yaşadığımız yüzyılın vazgeçilmez iş alanlarından biridir. Paranın ilk icadından beri ihtiyaçtan fazlasının bulunması ve saklanması çeşitli yollar aracılığıyla olmuştur. Para ilk icat edildiği zaman insanlar ihtiyaçlarını almak için takas yönteminden vazgeçip ihtiyaçlarını ve satmak istedikleri mallari belirli bir miktar değerinde belirleyip o miktarın para karşılığında olan değerine göre alışverişlerini gerçekleştirmeye başlamışlardır. Günümüzde yalnızca alışveriş için değil yaşamın her alanında para önemli bir değer haline gelerek çok çeşitli finansal kuruluşların önünü açmıştır. Bankacılığın ve bankaların oluşması da elbette paraya bağlı olduğu için parayla birlikte gelişmiş ve şekillenmiştir.

Bankalar

Günümüzde bankalar para yerine kullanabileceğimiz kart ve kredi kartı vererek bizlere günlük yaşamda oldukça kolay bir değiş tokuş alışkanlığı hizmeti vermeye başlamışlardır. Bununla birlikte bankaların yapısı her geçen gün hızlı bir şekilde değişmeye ve gelişmeye başladı. Bankaların sayısı ve şubeleri arttı. İşlem hacimleri ve müşteri sayıları da aynı şekilde artarak devam etti. Bu sebeple her banka bulunan he şubesine belirli numaralar verdi. Bunlara banka şube kodu denir. Banka şube kodunu kullanarak bütün işlemlerinizi bağlı bulunduğunuz şube üzerinden daha kolay ve rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Şube Kodu

Banka şube kodu öncelikle parayı yatırdığınız hangi şubenin olduğunun anlaşılmasında kullanılır. Örneğin siz Ankara’da işlem yaparken aynı zamanda işlem yaptığınız bankanın İstanbul şubesinden paranızı çekebilir veya para yatırabilirsiniz. Bu şekilde aynı bankanın dünya üzerindeki her şubesinden kolaylıkla işlem yapabilme imkanınız bulunur. Diğer yandan bankaya gidecek vaktiniz olmayabilir ve para durumunuzla ilgili bir bilgi almak isteyebilirsiniz. Yine banka şube kodu kullanarak bankaya ulaşabilirsiniz. Bu şekilde şubenin öncelikle kodunu bilmeniz işinize yarayacaktır. Banka şube kodunu bildiğiniz takdirde şubenin telefonuna, faks numaralarına, ve bilgilerinize ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden bankaların şube kodlarına ulaşabileceğiniz gibi banka dekontları üzerinden de bu kodu anlayabilirsiniz. Genellikle banka dekontlarının sağ üst köşesinde banka  ve şube bilgileri bulunur. Bunlar okunaklı değilse bankanın genel merkezini arayarak da şube kodunu öğrenebilir ve işlem yapabilirsiniz.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir