Kredi ve Borsa

Sicil Affı Uygulayan Bankalar


Sicil Affı Uygulayan Bankalar

Sicil affı, BDDK ve Merkez Bankası tarafından bankalara verilen bir inisiyatif olmakla birlikte, BDDK ve finans sektöründe hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlarda en az beş yıl kadar olumsuz sicil kayıtlarının saklandığı bilinmektedir.

Merkez Bankası tarafından icra dosyasını kapatan kişinin kara listeden çıkarılması ve yeni kredi veya kredi kartı başvurularının olumlu olarak değerlendirilmesi talebi bankalara iletilmiştir. Bazı bankalar bu süreci uygulamaya koyarken bazıları ise sicilleri olumsuz olanlar borçlarını kapatsa bile kredi kullandırmamaya devam etmektedirler.

Merkez Bankası’nın sicil affına uyan bankalar, geliri sabit ve kesin olarak bilinen memur kefil talep ederek, maaşı kendi bankalarından alma gibi farklı şartlar ortaya koyarak kredi kullandırımı konusunda müşterilerine yardımcı olmaktadırlar.

İcralık Olmak Bankalarla İlişkinin Sonu Mu?

Kredi veya kredi kartı ödemesinde bir zaman sıkıntı yaşamış ve adına icra dosyası açılmış olan kişiler, tabiri caizse bir kez daha bankaların önünden bile geçmek istememektedirler. İcra dosyalarını kapatsalar bile bu sorunlu dönemleri her bankacılık ilişkisinde önlerine çıkmaktadır.

Kişilerin maddi durumlarının düzelmesi ve düzenli maaş almaya başlamaları ile ortaya çıkan kredi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, araba, ev gibi taşınır ve taşınmaza sahip olmak istemeleri, sicil affına rağmen gerçekleşememektedir.

Merkez bankası ise, icra dosyası kapanmış kişilerin, bankalar aracılığı ile kredi kullanarak yeniden finans piyasasında aktif olmasını istemektedir. Piyasaların canlı tutulması için gelen bu öneriyi kabul eden ve sicil affı uygulayan bankalar da olmuştur.

Meslek Grupları Sicil Affından Daha Kolay Yararlanıyor

Devlet memuru, öğretmen, polis, avukat gibi kurum kimliğine sahip olan ve maaşlarını direk devlet bütçesinden alan kişiler, sicil affı uygulamasıyla kredi veren bankalar tarafından daha rahat kredi kullanabilmektedirler. Kurum kimliği, nüfus cüzdanı ve maaş bordrosu ile ibraz edilmek zorunda olan evraklar arasında yer almaktadır.

Her bankanın kendi iç prosedürü farklı olmakla birlikte, tüm bankalar ve finans kuruluşları BDDK tarafından hazırlanmış olan Bankacılık ve Finans Kanunları çerçevesinde hareket etmek zorundadırlar. Bankaların sicil affıyla kredi kullandırması önerilmiş olup, her banka, icra dosyası kapanmış olan kişilere kredi kullandıracaktır zorunluluğu kanunlaşarak zorunlu hale getirilmemiştir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir