Kredi ve Borsa

Prim Borcu Olanlar Emekli Olabilir mi ?


Prim günü eksik olan ve prim borcu olan SGK mensuplarının emekli olabilmeleri açısından bazı yollar son dönemde açılmaya başlandı. Bu bağlamda; 100 bine yakın kimseye geriye dönük ödeme yapabilme hakkı ile emeklilik imkanı sunuluyor. Ancak bu imkandan faydalanabilmeniz için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Bunlar;

  • Minimum olarak 1800 gün kadar prim ödemesinin yapılmış olması gerekir.
  • Prim ödemelerinin başlangıç tarihine dikkat etmek gerekir.

Diğer Kapsam Konuları

Emeklilik adına eksik prim ödemesi olan bireyler için çıkarılan yasa tasarısında bazı ek ekonomi konulu maddeler de yer almaktadır. Bu maddelerden bahsedecek olur isek;

  • Evli, çalışan ve aynı zamanda doğum yapmış olan bayanlar için doğum borçlanması hakkını getirildiği de görülür. Bu bağlamda ancak ilk üç çocuk için doğum parası alabilirsiniz. Sonraki doğumlar için bu kuralın bir geçerliliği yoktur.
  • Evli ancak çocuk sahibi olamayan bireylerin tüp bebek tedavilerini desteklemek maksadı ile sosyal devletin bir gerekliliği olarak sunula tüp bebek destek sayısı arttırılmıştır.
  • Para cezaları ile alakalı olarak da bir düzenleme getirilmiştir. Bu hususta; tütün ve tütün mamullerinin yasal alanlar içerisinde tüketilmesinden doğan para cezaları haricindekiler için 120 TL aşağısı miktarlarının ceza sorumlulukları silinmiştir. Yani istisnai konu haricinde; verilmiş olan para cezaları bu yasa tasarısı ile silinmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Affı

Genel sağlık sigortası; belirli bir prim ödemesinin yapılması sonrasında sağlık hizmetlerinin sigorta kapsamına alınmansa fırsat sunuyor. Ancak genel sağlık sigortası kapsamından faydalanmak isteyen ve bu kapsamda hukuki durumları ilerleten bireylerin büyük bir çoğunluğu prim borcu ödemelerinin gerçekleştirmemektedirler. Sosyal devlet ilkesinin bir gerekliliği olarak sayılabilecek bu hizmete; şimdi maliye bakanlığınca prim borçlarının silinmesi aşaması ekleniyor.

Genel sağlık sigortası prim borcu ödemelerini gerçekleştirmemiş olan bireylerin; anapara borçları üzerine eklenmiş olan faiz borçları ve gecikme faizlerinin silinmesinin ardından belirlenmiş olan tarihler arasında yaptırılan gelir testleri sayesinde anapara borç ödemelerinin taksitlendirme imkanı da söz konusu olur.

53 TL Ödemeli Genel Sağlık Sigortası

Eski genel sağlık sigortası prim ödemeleri; gelir testine bağlı olarak bir belirleme sürecine alır idi. Ancak her prim ödemesinin gelir seviyesine bağlı olarak belirlenmesi; gelir ile gider uyumsuzluğu yaşayan kimseleri zorda bırakıyor şeklinde bir ön görü ortaya çıkmaya başladı. bu sebep ile artık genel sağlık sigortası ödemeleri yalnızca tek tarife üzerinden; 53 TL olarak alınmaya başlanıyor. Gelir testine tabi olmak ise bu aşamada sonra söz konusu edilmiyor. Ancak; 53 TL prim borcu ödemelerini gerçekleştiremeyecek bireyler için devlet açık bir kapıda bırakıyor. Eğer siz; genel sağlık sigortası prim borcu ödemesine maddi gücünüzün yeterli olmayacağını söylüyor iseniz; gelir testine tabi ediliyorsunuz. Ve sonrasında sizin için bir gelir beyanı yapılıyor. Eğer belirttiğiniz ekonomik durumlarınız doğru ve gerçeği yansıtıyor ise; o halde sizin prim borcu ödemeniz ile ilgili olarak farklı işlemler gerçekleştirilir.

Genel Sağlık Sigortası Para İadesi Nedir?   

Bazı ekonomi haberleri kapsamında; genel sağlık sigortası prim ödemelerini gerçekleştirmiş olan bireylerin; 53 TL ödeme yapabilme gücü altında oldukları tespit edilir ise; bundan önceki dönemlerde ödemiş oldukları primlerini geri iade alabilme hakkına sahip olurlar. Ancak yalnızca ödeme gücüne bakılır iken yaşanılan eve ve ekonomik koşulların görünürlüğüne bakılmaz. Gelir seviyesinin mutlaka asgari gelir düzeyinin üçte biri ve altında olması gerekir. Bu durumun tespit edicisi ise resmi kaynaklar olabilir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir