Kredi ve Borsa

Merkez Bankası Sanal Para İçin Harekete Geçti


Merkez Bankası Sanal Para İçin Harekete Geçti

 

Tüm dünyada adı sıkça duyulmaya başlayan sanal para için Merkez Bankası da harekete geçti. Dünya genelinde yaygınlaşan sanal para için çalışma grubu oluşturuldu.

 

Yaklaşık on yıl içerisinde tüm dünyada kullanılmaya başlanması beklenen sanal para için Merkez Bankası da kolları sıvadı. Sayısal teknolojiler ve yansımalarının belirlenmesi adına çalışma grubu oluşturuldu. Gelecek dönemlerde büyük finansal krizlerin sanal para alanında olacağının beklenmesi üzerine Merkez Bankası çalışmalarını başlattı. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Blokchain sisteminin tartışıldığını belirten Okay, kısa sürede hem merkez bankaları, hem de bankaların bu teknolojilerle çalışacağını açıkladı. Dolayısıyla dünya genelinde, bu sisteme kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını belirtti.

 

Sanal Para İçin Sistem Milli Hale Getirilmeli

 

Sistemin iyice değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Okay, özellikle blokchain sisteminin iyi anlaşılması gerektiğinin önemine vurgu yaparak EFT’ten örnek verdi; “EFT sistemi 1992 yılında ele alındı ve altyapısı gereğiyle Avrupa örnek gösterildi. Ancak 2012 yılına gelindiğinde, sistem tamamen kendi iç kaynaklarımızla geliştirildi ve oldukça güvenli biçimde saniyeler içerisinde uygulanan milli sistem haline getirildi. Bu nedenlerden dolayı şuan dünyanın gündeminde olan blokchain sistemi de ince ayrıntılarına kadar tanınmalı ve milli hale getirilmedi.” dedi.

 

Yasak Veya Tam Serbestlik Olmaz

 

Günümüz şartları göz önünde bulundurulduğunda bu sistem kaçınılmaz. Bu nedenle iyice tanımak ve araştırmak gerekmektedir. Dünya genelinde sistemle ilgili çalışmalar devam ediyor. Dünyanın gerisinde kalmamak adına çalışmaların Türkiye’de de yakından incelenmesi önemlilik arz ediyor. Dünya bankacılık sisteminde bu alanda hem çalışmalar yapılıyor, hem de önlemler alınıyor. Bu nedenlerden dolayı Türkiye bu sistemi yasaklamak yerine, gereken önlemleri almak durumundadır. Sisteme tam serbestlik beklenmediği gibi milli bir yaklaşımla bakılıyor.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir