Kredi ve Borsa

Mahkûm Kredisi Nedir – Nasıl Alınır?


Mahkûm Kredisi Nedir – Nasıl Alınır?

 

Mahkûm kredisi bazılarına yabancı bir kavram olsa da birçok kişi de bu krediyi alabilmek için uğraş vermektedir. Peki, mahkûm kredisi nedir ve nasıl alınır? Bu konuda bilgisi olmayanları ve bu krediden yararlanmak isteyenleri detaylı olarak bilgilendirmeye çalışacağız.

 

Sosyal Riski Azaltma Projesi yani Srap adı altında verilen mahkûm kredisi artık kullanılabilir hale gelmiştir. Bu projenin asıl amacı ise herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymiş ve sonrasında tahliye olmuş sabıkalılarında iş bulabilmesi veya iş kurabilmesidir. Bilindiği üzere ülkemizde sabıkalı olanlar hele ki hüküm giymiş olanlar hem iş bulmakta hem de iş kurmakta zorluklar çekmekteydiler. İşverenlerin bu konuda yeterli duyarlılığı göstermemesi sonrasında hükümlü kredisi, Başbakanlık talimatı ile Srap projesi hayata geçirilmiştir.

 

Mahkûm Kredisi Nasıl Alınır?

 

Mahkûm kredisini alabilmek için birtakım şartları sağlıyor olabilmeniz gerekir. Bu şartların neler olduğuna birazdan değineceğiz. Ancak Mahkûm kredisine başvurmadan önce bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapmış olmanız gerekir. Hangi iş için kredi çekmeyi düşünüyorsanız, o iş için detaylı araştırmaları da yapmış olmanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü hükümlü kredisi için krediyi talep edeceğiniz yerlere bir proje sunmanız gerekecektir. Bundan dolayı da projeniz ile ilgili sorulan sorulara doğru ve uygun cevaplar verirseniz bu krediyi alabilirsiniz.

 

Mahkûm kredisine nereden başvuru yapılır diye merak ediyorsanız, bu konu da başvurabileceğiniz pek çok kurum yer almaktadır. Bunlardan en önemlisi ve en kolay olanları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Kaymakamlıktır. Ancak projenize karar verdikten sonra bulunduğunuz bölgedeki muhtarlıklar ile görüşerek başvuracağınız yerler hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Mahkum (Srap) Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

 

Srap projesi kapsamında verilen hükümlü kredisi 8 yıl vadeli olarak alma şansınız bulunmaktadır. Üstelik bu 8 yılın ilk 2 yılında herhangi bir ödeme dahi yapmıyorsunuz. Makul seviyelerde yapılandırabileceğiniz kredi borcunun geri ödemesi de sizleri zorlamayacaktır. Bu yüzden sunmuş olduğunuz projenin kabul edilebilir olduğuna çok dikkat etmelisiniz. Her şey tamamsa Srap kredisi başvuru şartları nelermiş bakalım:

 

l 18 yaşını doldurmuş olmak,

l İş-kur’a kayıtlı olmak,

l Üzerinizde kayıtlı bir gayrimenkul ya da taşınmaz bulunmamak,

l Eski hükümlü sıfatı taşımak,

l İşyeri sahibi olmamak,

l Yapacağı iş ile ilgili ustalık belgesine sahip olmak,

l Emekli olmamak,

l Bağkur, SGK ve Emekli Sandığı gibi kurumlarda sigortalı olmamak,

l 1990 model ve üzeri araçlara sahip olmamak,

l İşkur tarafından verilen Girişimcilik sertifikasına sahip olmak,

Belirtilen bu şartlar, kişinin Mahkûm kredisine başvurabilmek için taşınması gereken şartlardır. Bu şartları taşıdığınızdan eminseniz, mahkûm kredisi başvuru için gerekli evraklar nelerdir ona bakalım:

 

l Başvuru formu,

l Nüfus cüzdan fotokopisi,

l İkametgah belgesi,

l Adalet bakanlığından talep dilekçesi,

l Vergi dairelerinden almanız gereken güncel mükellefiyet belge

l Mesleki yeterliğinizi gösteren diploma ya da belge,

Gerekli olan şartları ve evrakları tamamladığınız anda Srap kredisi başvurusu yapmanız için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır. Kanunların devamlı olarak güncellenmesi ile birlikte gerekli şartlar ve evraklarda değişiklerin yaşanması da muhtemel olduğundan başvurular öncesi tekrardan gerekli şartları ve evrakları kontrol etmeyi unutmayınız. Ayrıca mahkûm kredisi veren bankalar da olduğundan bankalar ile birebir de görüşebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir