Kredi ve Borsa

Krediyle ve Kredi kartı ile Kurban Kesilir mi?


Krediyle ve Kredi kartı ile Kurban Kesilir mi?

Kurban bayramının gelmesine sayılı günler kala kurban kesecek olan veya kurban kesme niyeti olan vatandaşların merak ettiği sorunun cevabını sizler için araştırdık. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamadan yola çıkarak sizlere bu konu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Kredi kartı ile Kurban kesilir mi?

Günlük hayatta çok sık kullandığımız kredi kartı ile kurban alışverişi yapmanın dini açından herhangi bir sakıncasının bulunmadığı Diyanet yetkilileri tarafından açıklandı. Ancak burada kredi kartı ile aldığınız kurbanın kabul olması için dikkat etmeniz gereken birkaç hususun bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

  • İlk olarak kredi kartı ile aldığınız kurbanın dinen caiz olması için, kredi kartı ödemelerinizi aksatamadan yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı üzerinden almış olduğunuz kurbanın kabul olması açısından son derece önemli olan bu detaya dikkat etmeniz gerekiyor.
  • İkinci olarak ise kredi kartı üzerinden aldığınız kurbanın fiyatını ödemek konusunda eğer ki banka tarafından sizden faizli bir ücret kesiliyorsa bu da kurbanınızın caiz olmayacağı anlamına gelmektedir. Bu yüzden aldığınız kurbanın Dinen Caiz olması için kredi kartınız ile aldığınız fiyatı aynı şekilde ödemeniz gerekmektedir. En ufak bir yasal faizin gelmesi kurbanınızın Caiz olmayacağı anlamına geldiğinden dolayı bu detaya dikkat etmelisiniz.

Kredi ve kredi kartı ile kurban kesilir mi

Alacağınız kurbanın peşin veya taksitli şekilde alınması yönüne herhangi bir sıkıntı olmadığını açıklayan Diyanet işlerinin bu konuda dikkat edilmesini istediği tek konu faiz oranlarının anaparaya işleyip işlemediğidir. Taksitli alırken de eğer aldığınız ara üzerinde herhangi bir faiz işlemi uygulanmadıysa bu caiz olarak kabul görecektir. Aksi durumda kurbanınız dinen caiz olmayacaktır.

Banka Kredisi ile Kurban Kesilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığına gelen  sorular arasında en çok cevabı merak edilen soruların başında Banka Kredisi ile Çekilen Kredinin Caiz olup olmadığıdır. Bu yüzden sizlere bu konu hakkında gerekli olan açıklamaları buradan yapmak istiyoruz.

Öncelikli olarak dinimizde 80.18 gr üzerinde altını  bulunanların kesmesi gereken Kurban için bankadan kredi çekilerek kesilen kurbanın caiz olmadığı gerçeğinin açıklanmasından sonra akıllarda oluşan sorunun cevabı yanıtı bulmuş olacaktır. Özellikle de bankadan çekilen kredilere bankaların uyguladığı yasal faiz oranları ve ana para üzerinden alınan faiz kurbanın Caiz olmamasına neden olmaktadır. Bu yüzden banka üzerinden çekeceğiniz kredi ile kurban kesmek yerine paranız yoksa kurban kesilmemesi önerilmektedir. Dinen yapılması gereken vazifelerimiz arasında yer alan Kurban Kesmek için bahsettiğimiz oranda altınız varsa o zaman kurban kesme işlemini yerine getirebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir