Kredi ve Borsa

Kredi Yurtlar Kurumu Kredisi ve Geri Ödemesi


Kredi Yurtlar Kurumu kredisi, öğrencilere sağlamış olduğu bir burs fırsatıdır. Yüksek öğrenim gören, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere yönelik yapılan bu çalışmadan birçok öğrenci faydalanmaktadır. Ön lisans, lisans, açık öğretim, özel üniversite, örgün veya ikinci öğretim, yüksek lisans öğrencilerine maddi kaynaklı bir destek mahiyetinde olan bu burs için belirli zamanlar aralığında başvuru da bulunulmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurma işlemi gerçekleştikten sonra, ilgili kişilerin başvuruda bulunan kişileri değerlendirmesiyle birlikte burs veya geri ödemeli olarak alınabilecek olan kişilerin listesi duyurulmaktadır.

İsim listesi belirlendikten sonra maddi destek rakamı, yıllara oranla belirlenmesi ve her yıl Türkiye İstatistik Kurumu Yurtiçi Fiyat Endeksindeki artışlarla doğru orantılı bir şekilde artış uygulanmaktadır. Geri ödemesi bulunan bursun, öğrencilik dönemi boyunca herhangi bir dersten kalması durumunda herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamaktadır. Bursunu almaya devam etmektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu Geri Ödemeli Kredinin İşleyişi

Geri ödemeli kredi, burs için başvuran herkes tarafından rahatlıkla alınabilen bir kredidir. Öğrenim kredisi, öğrencinin istediği yıl, yani zaman aralığı doğrultusunda alımı mümkündür. Bu yıl baz alınarak, çeşitli şekilde hesaplamalarla birlikte, faiz oranları da devreye girerek belirli bir miktar belirlenir. Fakat geri ödemenin mümkün olacağı tarih ise, öğrencilik döneminin bitmesinden itibaren 2 yıl sonra başlayacaktır. Yani şu şekilde bir açıklama getirmek doğru olur;  öğrenim kredisi alan öğrencinin burs için gerçekleştirilen ödeme planı, normal öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonrasında başlayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu süre, bir bakıma üniversiteyi bitiren öğrencinin işe girebilme süresi anlamına da gelebilmektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu Geri Ödeme ve Sorgulama

Alınan bu kredinin geri ödenmesi ile ilgili edinilecek olan bilgiler de, e-devlet şifresi edinerek Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü sayfasına girilerek, Kredi Yurtlar Kurumu Geri Ödeme ve Sorgulama sekmesi üzerinden takibi mümkün olmaktadır. Peki, bu geri ödemenin gerçekleşeceği bursun ödemesinin yapılacağı zamanda, bursu alan kişinin herhangi bir şekilde bu borcu ödeyecek miktarda gücü ve aktif olarak çalışmakta olduğu bir işi yoksa eğer ertelemesi mümkün olmakta mıdır? Ödemenin ertelemesi mümkün olmaktadır. Çeşitli sebeplerle ödemeyi erteletmek mümkün olmaktadır. İşsizlik, askerlik veya yüksek lisans, doktora gibi sebeplerden dolayı, Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesinden verebileceğiniz bir dilekçe yardımıyla asıl adrese iletmeniz mümkün olmaktadır.

Ayrıca, öğrencilik yıllarında oldukça iyi bir miktar olan bu bursun geri ödemesinin de oldukça kolaylaştıracak yöntemler bulunmaktadır. Kişinin maddi durumuna ve geri ödeyebilme kapasitesine göre, 3 ayda bir veya 4 eşit taksitte ödemesi gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda en çok merak edilenlerden bir tanesi de faizdir. Faizler Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenmekte olup bursu almaya başladığınız aydan itibaren faiz işlemektedir.

 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir