Kredi ve Borsa

Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir ?


Başvurularda da istenilen belgeler hangi kredi seçeneği için başvuru yapıldığına göre farklılık göstermektedir. Ancak bununla birlikte her kredi seçeneğinin başvurusunda değerlendirmeye alınan genel bilgiler de yok değildir. Şimdi bizler; hem genel bilgileri hem de özel olarak nelerin istenilebileceğini sizler ile paylaşacağız.

Başvurularda Genel Olarak Neler İstenilir?

Her kredi başvurusunda istenilebilecek genel şartlar;

  • TC kimlik kartı,
  • İlgili kimsenin on sekiz yaşından büyük olması,
  • Çalıştığını gösterir belge,
  • Gelir beyanı,
  • Sigortalı olarak çalışıldığına dair belge eğer ilgili kimse emekli ise emekliliğine dair resmi belge ve aynı zamanda emekli maaşını gösterir resmi bir gelir belgesi,
  • Son ikametgah belgesi, olarak sayılabilir.

Çalışma Şeklindeki Ayrım Nedir?

Çalışan kimselerin ilgili kredi seçeneklerini kullanmayı tercih eder iken mutlaka maaş bordrolarını resmi belge niteliğinde ilgili bankaya sunmaları gerekir. Her banka olarak genellemek doğru olmasa da bankaların büyük bir kısmı bu maaş bordrosunun son 3 aylık döneminin sunulmasını yeterli göstermektedir. Bunun dışında eğer emekli kimse ilgili kredi seçeneklerinden faydalanmayı talep ediyor ise; o halde emekli maaşı hesap hareketlerini göstermeleri ve mutlaka bu hesap hareketlerinin aktifliğini resmi belge niteliğinde beyan etmeleri gerekir. Eğer bir tüzel kişi kredi çekecek ise o halde tüzel kişiler için de finansal tablolarının toparlanmış halleri şeklinde son 3 yıllık faaliyetlerini içeren gelir tablolarını ve bilançolarını sunmaları gerekir.

Kredi Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hangi kredi seçeneğini tercih edecek olur iseniz olun mutlaka kredinin anapara ve faiz ödemeleri toplamının geliriniz ile uyumlu olmasına dikkat edin. Yani şöyle ki; aylık olarak yapılacak taksitlendirme sizi zorluyor ise ancak siz bu zorlamanın sizi idare edebileceğini düşünüyor iseniz; mutlaka tercih ettiğiniz kredinin anaparasını düşürmeye gitmelisiniz. Çünkü; tercih edeceğiniz kredinin mutlaka gelirinizin içerisinde bir paya sahip olması ancak bunun dışında sizlerin genel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız gelirinizin kısımları ayrı tutuluyor, olmalıdır.

  • İkinci bir durum ise ödeme planınızı ayarlar iken vadelerinizi ne kadar uzatır iseniz o kadar fazla anaparaya ek faiz ödemesi gerçekleştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebep ile vade sürenizi çok fazla uzatmak yerine yalnızca ödemelerinizi kolaylaştıracak türe getirmeniz beklenir.
  • Kredi seçeneğini kullanır iken mutlaka sizlere sunulan ek masrafları da göz ardı etmek yerine kontrol etmeli ve bu kontrol mekanizmasında anapara ve faiz ödemelerine ek ne kadar ücret talep edildiğine de bakılmalı ve gereksiz gördüğünüz masrafları yani ek masrafları mutlaka sildirmelisiniz.

Bunların yanı sıra bankaların sizlere sunduğu evrakları mutlaka bir gün öncesinde alıp okumuza tavsiye ediyoruz. O halde her bankanın özel şartlarını ve genel şartlarını tam anlamı ile irdeleyebilir ve kendi ödeme bilançonuz ile en uyumlu olacak hale getirebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir