Kredi ve Borsa

Banka Kredi Borçları Nasıl Ödenir ?


Kredi Borçları Nasıl Ödenir

Kredi alınması kadar kredinin nasıl ödenmesi gerektiğinin de düşünülmesi gerekmektedir. Akla kredi borçları nasıl ödenir sorusu geliyor.  Kredi almak isteyenlerin gerekli şartları sağlaması halinde bankalardan kredi alabilmesi mümkündür. Gerekli kredi başvurusunun yapılmasından ve kabul edilmesinden sonra bazı işlemler sıralanır. Öncelikle krediyi alacak kişi ile birlikte bir ödeme planı çıkarılır. Bu ödeme planı genellikle taksitler halinde olmaktadır. Her ayın belirli bir gününde daha çok kişinin gelirleri baz alınarak bir ödeme günü belirlenir. Belirlenen ödeme gününde ise kişi kredi taksitlerini ödemeye başlayacaktır. Kredi taksitlerinin düzenli olarak ödenmesi halinde kişinin finansal notu olarak da adlandırılan kredi notu yükselecektir. Kredi notunun yükselmesi kişiye birçok avantaj sağlayacaktır.

Kredi Borçlarının Yapılandırılarak Ödenmesi

Kredi borçlarının ödenememesi halinde banka ile birçok sorunun oluşması kaçınılmazdır. Geciken her kredi taksiti için banka müşterisine kısa mesaj ve müşteri temsilciliği aracıyla ulaşacaktır. Bu uyarılar bankaların yapmak zorunda oldukları uyarılar arasında yer almaktadır. Ancak krediyi alan kişinin üçüncü taksiti de geciktirmesi halinde banka tarafından yasal takip süreci başlatılacaktır. Yasal takip süreci ile birlikte banka tarafından borç yapılandırılması teklifi müşterisine sunulabilir. Bazı durumlarda ise müşteri yapılandırma talebinde bireysel olarak bulunur. Borcun yapılandırma sürecine girmesi halinde yeni bir taksitlendirme ve faiz oranı da ortaya konulacaktır. Borcun yapılandırılması ile ilgili olarak genellikle yüksek faiz oranları kullanılmaktadır. Yani borcun yapılandırma sürecine girmesi müşteriler için son çare olmalıdır. Yüksek faiz oranları daha yüksek borçları ortaya çıkaracaktır.

Kredi Borçlarının Yasal Takibe Girmeden Ödenebilmesi

Kredi borçlarını ek borç altına girmeden yani kredi borcunu yapılandırmadan da ödemek mümkündür. Kredi borcunun taksitlerinin gecikmesi halinde banka yasal takip sürecine başlayacaktır. Ancak bu aşamaya gelmeden kişi başka bir bankaya kredi için başvurarak borcunu ödeme yoluna gidebilir. Daha düşük faizli ve ödeme imkanları daha uygun olan bir bankaya başvuru yapılabilir. Başka bir bankaya borcu olan birine bankaların yeni bir kredi vermesi pek de kolay değildir. Bu konuda ise yapılması gereken yeni bankadan yapılandırma şartıyla kredi talep etmektir. Yeni bankanın uygun bulması halinde kredi borcu ödenerek kapatılacaktır. Yeni banka ile de ayrı bir kredi sözleşmesi yapılması gerekecektir. Bu sözleşmenin uygun şartlarda olmasına ve yüksek faiz oranlarının olmamasına özen gösterilmelidir.

Kredi Borçlarının Faizler Düştüğünde Ödenmesi

Kredi borçlarının kolay ödenebilmesi için yapılması gerekenlerden birisi ise faiz oranlarını takip etmektir. Yani faiz oranlarının düşmesi halinde bankadan yeninden yapılandırma talebinde bulunulabilir. Her banka düşen faizlere göre yeniden borçlarının hesaplanmasına yanaşmayacaktır. Ancak bazı bankalar düşen faizlerle birlikte yeniden borç hesaplamayı tercih etmektedir. Bankanın yeniden borç hesaplanması kabul etmemesi halinde ise farklı bir yol tercih edilebilir. Başka bir bankadan düşük faizle kredi alarak eski borç kapatılabilir. Böylece daha yüksek faizli banka kredisi borcundan kurtulabilmek mümkündür. Yeni bankaya ise aynı şekilde taksit ödemesine devam edilir.

 

Kredi Borçlarının Ödenmemesinin Sonuçları

Kredi borçları genellikle bankalara olan borçlardan oluşmaktadır. Bankalar ödenmeyen kredi borçları konusunda oldukça hassastır. Bankaların ödenmeyen kredi borçlarına ilk yaptıkları yasal takip sürecini başlatmaktır. Bu süreçte kişi borçlarını ödemez ise kara liste adı verilen bir finansal listeye alınmaktadır. Kara liste olarak adlandırılan listeye giren kişilerin kredi notları sıfırlanmaktadır. Yani herhangi bir bankadan kredi çekmesi veya kredi kartı alması söz konusu olmayacaktır. Bu süreçte kredi borçları ödense bile kredi notu kolay kolay yükselmeyeceği için kredi borçlarına önem vermek gerekir.

Etiketler: , ,

6 Responses “Banka Kredi Borçları Nasıl Ödenir ?”

 1. Eylül 22, 2017 at 1:22 pm

  Yasal takipte değilim iki banka borcumu tek bankada toplamak istiyorum ama alamıyorum

  • fatma ada
   Eylül 25, 2017 at 3:52 pm

   iki bankaya borcum var bir bankaya toplamak istıyorum fazladan iki milyon istıyorum

 2. selma
  Eylül 27, 2017 at 12:47 pm

  Benim dört bankaya borcum var bunlari bir bankaya nasıl birleştirir acaba ne yapmam lazım bilgilendiririresiniz sevinirim oto kiralama açmıştır arabalarını çaldılar bulamadık tabikide banka kiredisi yle almıştım odiyemedimbir kısmını takibe düştüm nasıl kurtul a bilirim yardimci olursaniz memlun edersiniz saygilarimla

 3. Eylül 29, 2017 at 3:34 pm

  BENİM DE ÜÇ BANKAYA BORCUM VAR, ORTALAMA 5 BİN TL CİVARINDA. BİR BANKADA TOPLAMAK İSTİYORUM NE YAPILABİLİR.

 4. ahmet sisman
  Eylül 30, 2017 at 5:06 am

  Benim 5 milyar borcum var fakat kara liste oldugum icin borc kapartma kredisi alamamaktayim almak icin hangi bankalar yardimci olur

 5. Leyla
  Eylül 30, 2017 at 5:42 pm

  Ben yasal takipteyim icraligim butun borcarimi kapatmak icin 40..000 kirediye ihtiyacim var bunu cozumu varmi maas aldigim banka yapabilirmi ve ya baska alternatif varm8

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir