Kredi ve Borsa

Kasko Teklifi Al


Kasko Teklifi Al

Kasko araçların trafikte veya başka bir yerde herhangi bir zarar görmesi durumunda zararın tümünün karşılanacağını ifade eden bir sigortadır. Araca herhangi bir şekilde zarar gediğinde kasko bu zararı karşılayarak zararınızı giderir. Kasko yaptırmak zorunlu değildir. Bu anlamda zorunlu trafik sigortasından ayrılır. Zorunlu trafik sigortası bir araç aldığınız zaman karşı yaptırmanız gereken bir sigorta türüdür. Bu sigortayı yaptırmadığınız zaman trafiğe çıkmanız yasal değildir. Zorunlu trafik sigortasının kapsamına kendi aracınız girmemektedir. Bu sigortanın kapsamı trafikte bir araçla herhangi bir kazaya karıştığınız zaman karşı tarafın zararlarının ödenmesini kapsar. Diğer yandan zorunlu trafik sigortasının bütün masrafları karşıladığı söylenemez. Bu sebeple araç sahipleri kasko al tekliflerine karşılık sigorta şirketleriyle görüşürler.

Kasko Sigortasıyla Neler Karşılanır

Kasko teminatı kapsamı trafik sigortasından farklı olarak çok daha geniştir. Öncelikle kaskonun kapsamına motorlu araçlar girdiği gibi motorsuz araçlar da girebilir. Örneğin bir bisikleti bile kaskolatabilirsiniz. Araç kazalarında oluşabilecek hasarlar, yangın, çalıntı, hırsızlık, araca üçüncü kişilerin karayolunda veya araç seyir halinde değilken kundaklama gibi zararlar vermesi kasko kapsamındadır. Öte yandan karayolu harici aracın demiryolunda da karşılaşacağı zararları kasko karşılar. Örneğin aracın demir yolundan geçerken trenle çarpışması gibi.

Kasko Bedelinin Hesaplanması Ve Fiyatları

Kasko bedelleri araçların markasına, modeline ve yaşına göre hesaplanmaktadır. Marka değeri ve modeli ayrıca yaşı küçük olan araçların kasko bedelleri daha yüksektir. Aracın yaşı kasko primlerinin ödenmesinde önemli bir faktördür. Eski araçların bakımı ve onarımı her zaman daha zor ve pahalıdır. Bu durum kasko bedelinin düşmesine neden olurken aracın sürekli arızalanması durumu olduğu için kasko primi yüksektir. Araç sürekli kazaların yaşandığı bir ilde bulunuyorsa kasko bedeli daha yükseltir. Çünkü aracın bu şehirde kaza yapma olasılığı daha fazladır.

Kasko Teklifi Al ve Kaskonu Yenile

Kasko yapıldığı tarihten sonra bir sene sonra yenilenir. Bu süre içinde araç herhangi bir trafik kazasına veya zarara karışmamışsa kasko şirketinden hasarsızlık indirimi istenebilir. Hasarsızlık indirimi kasko anlaşmasının fiyatı üzerinden yapılan bir indirimdir. Eğer araç yıl içinde kazaya karışmamışsa bu bedel istenemez.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir