Kredi ve Borsa

Kasko Sigortası Nedir ve Nasıl Yapılır


Kasko  Sigortası Nedir?

Aracınız için yaptırılması gerekli olan ek sigortalardan biri kasko sigortasıdır. Kasko; sizi üçüncü kişilere karşı zarar tazmini için değil de kendi aracınızın üçüncü kişilere karşı uğrayabileceği zarar neticesinde sizin ilgili durumu karşılamak amacı ile alabileceğiniz bir tazminatın kapsamını ifade eder. Aracınızın sizin iradenizin dışında ve etki etmenizin mümkün dahi olamayacağı sebepler ile zarar görmüş olması anında kaskoyu devreye sokar. Eğer aracınız yandı ise, çalındı ise, camı kırıldı ise ve benzeri sayılabilecek olumsuz durumların tamamında kasko yanınızda olur ve sizi yüklü maddi zararlardan kurtarır. Peki, kaskonun genel kapsamı nedir ve kasko tüm durumları mı içerisine alır bir bakalım.

Kasko Karşı Tarafa Verilen Zararları Karşılar Mı?

Diyelim ki aracınıza ait bir kasko sigortanız var. Ve siz bir trafik kazası geçirdiniz. Aracınızın camı dahi kırılmadı ve size herhangi bir zarar gelmesi ancak karşı taraftaki aracın motoru yandı, camları kırıldı ve kaportası kullanılamayacak hale geldi ancak ilgili kimse de biraz zarar gördü. Bu durumda sizin kaza ile alakalı bir hatanızın olup olmaması kazanın dava konusu olması ile birlikte önemli bir konuyu teşkil eder ve eğer siz suçlu iseniz o halde mahkeme kararı ile size belirli zararlar tazmin ettirilebilir veya da özgürlüğünüzü bağlayıcı cezalara maruz kalabilirsiniz. Durumu kasko konusu içerisinde ele alır isek de; sizin aracınıza herhangi bir zarar gelmediği için sizin kaskonuzun devreye girmesi söz konusu olmaz.

Kasko yalnızca sizin aracınızı düşünür; karşı tarafın yani üçüncü kişinin aracını düşünecek olan sizin trafik sigortanızdır ki bu farklı bir konudur. Ancak ilgili kazada aracı zarar gören kimsenin zararlarını ancak bu kimsenin kendi aracının kaskosu var ise karşılar yok ise de o halde aracının ücreti cepten zarara sebebiyet verme doğrultusunda ödettirilir.

Kasko Sigortası İçeriği Nasıl Belirlenir?

Kasko sigortası; trafik sigortası gibi zorunlu maddeleri içermez. Yani ilgili kimseler kasko sigortalarını yaptırırlar iken kendi poliçelerinin çerçevelerini çizmekte özgür olurlar. Bu sayede; aracınızın yanması, çalınması, su ve sel baskınlarında zara görmesi, dış etkenlerden dolayı oluşabilecek zararlar, eğer hız tutkunu iseniz aracınızın bu konu ile alakalı ek teminatının olması gibi farklı yüz binlerce maddeyi ekletebilirsiniz. Ancak kasko sigortasına ne kadar madde ekletir ve konularınızı ne kadar genişletir iseniz; poliçeniz için hesaplanacak ücret o kadar artış gösterir bu durumu da göz ardı etmemek gerekir. Son olarak ise; kasko sigortası yalnızca Türkiye içerisinde geçerli olacak gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu tam anlamı ile yanlış bir bilgidir, eğer siz poliçenize bu konu ile alakalı madde ekletir iseniz dilediğiniz ülkelerde de kaskonuz geçerli olur. Ancak bu konu poliçenizin yapımı esnasında açılmaz ise; o halde yalnızca Türkiye de geçerli olmasını kabul etmiş sayılırsınız ve aracınızın farklı bir ülke içerisinde göreceği zarar durumu kaskoyu bağlamaz.

Muafiyetli Kasko Nedir?

Muafiyetli kasko aslında kasko yaptırmayı sırf poliçenin artış gösteren fiyatları sebebi ile istemeyen kimseler için uygulanır. İlgili müşteri için en genel ve en ayrıntıdan uzak kasko poliçesi imzalanır ve sunulur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir