Kredi ve Borsa

İnternet Bankacılığı Nedir Nasıl Kullanılır


İnternet Bankacılığı Nedir?

 

Günümüzde teknolojinin hayatımızın her alanında aktif şekilde kullanılmaya başlaması, internete duyulan bağımlılığın atmasına neden olmuştur. Bu gelişme sonucunda, online işlemler hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Çoğu alanda olduğu gibi finans alanında da işlemler internet üzerinden yürütülmeye başlanmıştır. Sonuç olarak, internet bankacılığı kavramı hayatımıza girmiştir.

 

Günümüz şartlarına bankacılık sektörünün entegre olması sonucu ortaya çıkan internet bankacılığı, banka kullanıcılarına büyük kolaylıklar sunmaktadır. Bankalarda gerçekleştirilen çoğu işlem banka şubesine gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet bankacılığının aktif hale gelmesi için öncelikle internet hesabının aktifleştirilmesi gerekmektedir. Kullanıcılara verilen şifrelerle tüm işlemler güvenli şekilde gerçekleştirilmektedir.

 

İnternet Bankacılığı İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

 

İnternet bankacılığı yalnızca bilgisayarlardan değil, mobil cihazlardan da hizmet vermektedir. Kullanıcılara sunulan teknoloji imkanları sayesinde çoğu işlemin online olarak yapılması mümkündür. Kullanıcılara sunulan en büyük avantaj zamandan tasarruf sağlanmasıdır. Bunun yanında maddi olarak da ekstra harcama yapmak zorunda kalmazsınız. İnternet bankacılığının en cazip noktası 7/24 hizmet vermesidir. Böylelikle hem banka şubelerindeki yoğunluk azalmış, hem de kullanıcıların işi kolaylaşmıştır. Yaklaşık 15 yıldır hizmet veren internet bankacılığı ile gerçekleştirilen temel işlemler;

 

EFT ve Havale; Başka hesaba para aktarılması amacıyla kullanılan işlemlerdir ve internet bankacılığında en çok kullanılan faaliyettir. Çoğu kullanıcı banka şubelerine gitmeden dakikalar içerisinde başka hesaba para aktarmaktadır.

Hesapların Kontrol Edilmesi; İnternet bankacılığı aracılığıyla hesap özetleri ve hesapta para olup olmadığı incelenmektedir. Bu işlem özellikle alışveriş esnasında büyük avantaj sağlamaktadır.

Ödeme İşlemleri; Ödeme işlemleri toplu olarak internet bankacılığı sayesinde tek tıkla yapılmaktadır.

Kredi Kartı İşlemleri; Kredi kartı ödemeleri de internet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır.

Kredi Başvuru İşlemleri; Kredi başvurusu için banka şubelerine gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden talepte bulunulabilir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir