Kredi ve Borsa

Ev Hanımlarına Kredi Veren Banka


Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

 

Bankalar artık müşterilerinin sayısını artırmak ve ürünleri daha büyük kitlelere tanıtmak amacıyla öğrenci ve de ev hanımlarına kredi vermeye başlamıştır. Genelde bankalar sabit geliri olan kişileri tercih etseler de bazı bankalar reklamlarını ve de karlarını arttırmak amacıyla ev hanımlarına kredi kartı ve de kredi vermeye başlamıştır. BBDK düzenleme getirmeden önce gelir durumlarına bakmasızın herkese kredi kartı verilmekte idi. Şuanda yapılan düzenlemeler ile gelirlerinin iki katına kadar bankalar ev hanımlarına kredi kartı verebilmektedir.

 

Gelir durumlarını göz önüne aldığımızda çok az banka ev hanımlarına kredi vermektedir. Aslında ev hanımları bir nevi belgelenmemiş gelire sahip olan kişilerdir diyebiliriz. Ev hanımlarının evdeki yaptıkları el işleri, kira gelirleri gibi birçok unsur gelir elde etmelerini sağlamaktadır. Bazı bankaların sundukları kampanyalar ile ev hanımlarına da kredi olanakları sunulmaktadır. Ev hanımlarına düşük limitlerle başlayan ihtiyaç ve de taşıt kredisi çekme imkanı verilmektedir. Öncelikle küçük limitler ile başlamayı tercih etmektedirler. Bankalar her zaman için verdikleri kredilerin geri ödemelerinin zamanında yapılmasını istemektedir. Bu nedenle ev hanımlarına düşük miktarlar ile kredi kullanımı sağlamaktadır. Kredi kartında da aynı durum söz konusu olup genelde öncelikle kredi kartı ile kullandırımı yapmaktadırlar.

 

Kredi kartının ödeme düzenine göre daha yüksek miktarlarda taksitli kredi imkanı sunmaktadırlar. Ayrıca yeni yapılan düzenlemeler ile ev hanımlarına kredi veren bankalar; bankalarında miktarı yüksek hesaplarının olması, kredinin tahsisi sırasında da bir nevi teminat olarak kendisini garantiye almaya çalışmaktadır. Hesap açamayanlar ise kendilerine iyi bir kefil bulabiliyorlarsa bankanın takdirine göre ev hanımı olduğunuz halde kredi çekmenize imkan sağlamaktadır. Bu kefilin genellikle maaşlı olmasını talep edilmektedir.

 

Bankalar ev hanımlarına kredi kullandırırken genellikle eşlerinin maaşlı bir işte çalışıp çalışmadığıdır. Eşlerin maaş bordrosu ve aylık gelir durumuna göre kredi limiti ve geri ödeme vadesini 24 aya kadar çıkarabilmektedir. Ev hanımlarında ikinci olarak dikkat ettikleri husus ise tapulardır. Ev tapuları, daire, arsa, konut, tarla ve arazi gibi taşınmazlar ev hanımlarının üzerinde ise kredi almalarını kolaylaştırmaktadır. Birde bu tapulardan kira gelirleri bulunuyorsa istedikleri krediyi alma imkanları da bulunmaktadır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir