Kredi ve Borsa

Borsa Nedir ?


Borsa; kıymetli kağıtların alınıp satıldığı, hisse senetlerinin ve diğer ortaklık payı kazandıran evrakların el değiştirdiği, belirli madenlerin ve benzeri kıymetli eşyaların alınıp satıldığı ve döviz kurları ile yakından alakalı olan bir ortamın genel ifadesidir. Borsalar; organize edilmiş olan piyasalardır, rastgele bir düzenlemeye sahip değillerdir. Yani; bir borsa içerisindeki türevlerini oluşturur iken ilgili yatırımcılarının isteklerini karşılamak doğrultusunda harekete eder. Bu bağlamda menkul kıymetler borsası yani BİST için; hisse senetleri gibi kıymetli evraklarını alıp satan yatırımcıların tercihleri doğrultusundaki türevlerin yer aldığı bir borsayı oluşturur diyebiliriz. Borsalarda fiyat oluşumu anlıktır. Ve nihayetinde hem alıcılar hem de satıcılar borsa içerisinde yer alır iken bu kimselerin karşılaşmalarını sağlayan bir de komisyoncular vardır ki esaslı olarak onlar borsadan ciddi kazançlar elde ederler. Son olarak ise; her borsa için işleyiş farklılıklarının söz konusu olabileceği hususuna değinmek gerekir ve bu bağlamda her borsanın denetleyicisi de farklı kriterleri göz önünde bulundurmayı amaçlar. Borsaların açılış ve kapanış seansları içerisinde oluşan arz ve talep dengesi sürekli bir fiyat mekanizmasını doğurur ve borsalarda her işlemler için birkaç saniye kadar önce veya sonra yatırımcının ciddi gelirler elde etme durumu da söz konusu olabilir. Ancak göz ardı etmemek gerekir ki borsalar arz ve talep değişkenleri siz işlemlerinizi gerçekleştirene kadar değişebilir.

Borsa Halka Arz Nedir?

Borsa İstanbul üzerinde işlem görebilmesi adına belirli şirketlerin ve kıymetli bağımsız evrakların  mutlaka halka arz izah namesinden geçmiş olması beklenir. Bu durum; sermaye piyasası kurulu adına vazgeçilmez kurallardan bir tanesidir. Peki, halka arz nedir? Halka arz aslında bir çağrı veya da bir gazete ilanı niteliğinde düşünülebilir. Eğer halka arz yapılmaz ise; bir şirketin veya kurumun paylarının dağıtımı, satış ilanları gibi önemli konular bilinemez ve bu durum ise sonu yolsuzluğa dahi varabilecek süreçleri doğurur. Şirketlerin halka açılmaları aslında piyasa üzerinde işlem görmelerinden çok daha zorlu bir süreci kapsar. Bu hususta;

  • Halka arz yolu ile şirket finansmanında belirli bir büyüme ön görülebiliyor ise; ilgili şirketin paylarını arttırması maksadı ile dahi halka arz çağrısında bulunması önemli görülür.
  • Bazen de performansların çok daha yüksek kalite üzerinden planlanması hedeflenir. Yani şirket belirli paylarını halka açar iken aslında çalışanlarının motive olmasını bekler ve bu sayede belirli paylarını da elden çıkararak yeni bir finansman karı oluşturmayı hedefler.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir