Kredi ve Borsa

Borç Kapatma Kreedisi Veren Yerler


Borç Kapatma Kreedisi

Bankalardan kredi kullanan veya kredi kartı kullanan müşteriler, bazı sebeplerden dolayı zaman zaman geri ödemelerde sıkıntı yaşayabilmektedirler. İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde üç ay üst üste taksit ödemesinin gecikmesi durumunda kredi geri ödemesi 90 günlük gecikme prosedürlerine tabi tutulacaktır.

Kredi kartlarında ise üç aylık periyotta asgari ödeme tutarının ödenmemesi durumunda, ödeme dosyası banka avukatına iletilmekte ve 90 günlük gecikme prosedürleri işleme konulmaktadır. Haciz ve icra işlem prosedürleri kısa sürede avukat tarafından başlatılacaktır.

Kredi veya kredi kartında ödeme sıkıntısına düşen kişilere bankalar tarafından yeniden yapılandırma şansı sunulmaktadır. Borç kapatma kredisi veren bankalar 2017 yılı içinde pek çok kişinin 90 günlük gecikmeye girmeden borçlarını yapılandırmışlardır.

Borç Kapatma Kredisi Kullanabilmek İçin Gerekli Şartlar

Borç kapatma kredisi, bir çeşit krediyi yeniden yapılandırma olarak tanımlanabilir. Kalan borç miktarı faiziyle birlikte hesaplanır, maksimum taksit sayısıyla yeniden taksitlendirilir. Borç vadesi uzatıldığı için taksit tutarı azalmaktadır.

Yeniden yapılandırılan kredi, yeniden kredi kullandırım işlemlerine tabi tutulmakta olup, ilk taksit kredi kullandırılmasının bir ay sonrasında ödenmeye başlayacaktır. Mevcut gecikme riskinden kurtulan müşteri, bir ay da taksit ödemeden yeni kredisini kullanmış olacaktır.

Müşteri tarafından oldukça avantajlı olan borç kapatma kredisi, farklı bankadan çekilir ise borç transfer kredisi olarak adlandırılmaktadır. Krediyi kullanmış olduğunuz bankadan borç kapatma kredisi kullanılabileceği gibi farklı bankadan da borç transferi kredisi kullanılabilmektedir.

Borç Transferi Yapan Bankalar

Borç transferi yapan her banka kendi prosedürlerini uygulayarak kredi kullandırmaktadırlar. Borç transferi yapılabilmesi için de normal kredi şartları eksiksiz olarak sağlanmalı, banka tarafından talep edilen evraklar müşteri temsilcisine, yani bankaya teslim edilmelidir.

Bir başka bankadan borcu olan müşteriye yeniden yapılandırma kredisi kullandıracak olan banka, diğer bankadan borç bilgisini ayrıntılı olarak talep etme hakkına sahiptir. Kalan borç, taksit tutarı, faiz oranı, ödemesi gecikmiş borç tutarı talep edilen yazıda yer almaktadır.

Ziraat Bankası’ndan kullandığınız krediyi kapatmak ve yapılandırmak için Akbank borç kapatma kredisi kullanmak istiyorsanız, bankalar arasındaki bağlantıyı sağlamalısınız. Hemen hemen bütün bankalar kendi kredilerine borç kapatma kredisi kullandırmakta olup, farklı bankalardan da borç transferi alarak kredi kullandırabilmektedirler.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir