Kredi ve Borsa

Banka Harici Senetle Kredi Veren Yerler


Banka Harici Senetle Kredi Veren Yerler

Kredi kullanımı, insanların birbirlerinden borç alma dönemini kapatmış, yeni bir dönem ve uygulamayla onları karşı karşıya bırakmıştır. Elden borç alma kavramı, uzun yıllardır toplumumuzda yer edinmiş olup, küçük veya büyük ihtiyaçlar için yardımlaşma ve birbirine borç verme sistemi bankaların kredi verme dönemine kadar sürmüştür.

Günümüzde hala elden borç almayı tercih eden ve bankayla, prosedürlerle, işlemlerle uğraşmak isteyenler bulunmakla birlikte, bireysel kredilerle birlikte şirket kredileri de elden alınan borçtan daha fazla itibar gören bir sistem haline gelmiştir.

Bankalarla birlikte yasal olarak işlem yapan finans kurumları da kredi verme konusunda ihtiyaç sahiplerine destek olmaktadırlar. Banka harici kredi veren firmalar ile banka prosedürleri benzer olmakla birlikte, kredi notu düşüklüğü sebebiyle bankadan kredi alamayanlar finans kurumlarından kredi almayı tercih etmektedirler.

Finans Şirketleri Artan Oranda Talep Almaktadır

Özellikle kredi notu uygulaması ve maaş-kredi geri ödeme oran prosedürüne takılan kişiler, bankalardan kredi alamayınca, farklı kanallardan ihtiyaçları olan parayı temin etme arayışına girmektedirler. Bu arayış oranındaki artış ile senet gibi kıymetli evrak karşılığında özel kredi veren kurumlar ile irtibata geçme oranını da artırmıştır.

BDDK tarafından denetlenen ve kontrol altında olan bu finans şirketlerinin yaptıkları işlemler ve prosedürler, yasal prosedürler çerçevesinde uygulanmaktadır. Krediyi buradan temin eden kişi veya kurum, daha yüksek faiz oranları ve daha kısa vadelerle geri ödeme şartlarını kabul etmek zorunda bırakılmaktadır.

Senetle Kredi Veren Yerler den Kredi Almak

Günümüzde, finans piyasalarında hizmet veren kurum ve kuruluşlar BDDK tarafından denetlenmektedir ve özel kanunlarla işlemlerin prosedürleri belirlenmiştir. Bu finans kanunlarına uyarak hizmet vermek zorunda olan bankalar ve finans kuruluşlarıyla çalışan müşterilerin hakları da gözetilmektedir.

Bilinenin aksine, senetle kredi veren bu kurumlar, yasal olmayan bir zorlama ve yaptırım gücüne sahip değildir. Banka harici kredi çekme isteği ile finans kurumlarına başvuran kişiler, krediyi çektikten sonra geri ödemesinde sıkıntı yaşarsa, bankaların uyguladıkları prosedürlerle aynılarıyla muhatap olacaklardır.

Kredi sözleşmesi yerine, geri ödemesi gerçekleşmeyen kredilerde avukatlar, senetler ile haciz ve icra işlemlerine başlayacaklardır. Haciz veya icra kanunları, aracı finans kurumlarından veya bankalardan kredi çeken her müşteriye aynı kanunlar ile uygulanmaktadır. Senetle kredi alırken faiz oranlarına dikkat etmekte fayda var.

 

Etiketler: ,

One Response “Banka Harici Senetle Kredi Veren Yerler”

  1. Hüseyin
    Aralık 5, 2017 at 9:12 pm

    15000tl krediye ihtiyacım var.emekliyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir