Kredi ve Borsa

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Vizite Nedir ?


SGK Vizite

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından sigortalı çalışanların sağlık problemlerinden dolayı mağdur olmamaları için yeni bir sistemi kullanıcıların hizmetine online olarak sunulmuştur. SGK Vizite olarak adlandırılan bu sisteme Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’nın resmi internet sayfasından veya e-devlet portalından yönlendirilerek giriş yapılabilmektedir.

İşverenlerin kendi kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme giriş yapmasının ardından SGK Vizite linkinden sisteme ulaşmaları ve online olarak form doldurmaları mümkün hale gelmiştir. Sağlık sorunlarından dolayı işine ara vermek zorunda kalan çalışanların, iş göremeyecekleri sürenin belirtildiği raporları sisteme tanıtılabilmektedir.

Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış olan heyet raporu ile birlikte başvuru formunu sistemden SGK’ya yönlendiren işveren, çalışamayacak durumdaki çalışanının sosyal güvence tutarını devlet yardımı olarak temin edebilecektir.

SGK Vizitenin İşveren ve Çalışan Açısından Faydaları

Belli bir süre çalışamayacak durumda olan çalışanını işten çıkarmak istemeyen işveren için, personelin Sosyal Güvence tutarını SGK’ya yatırmaya devam etmesi kendisinin zarar etmesine yol açmaktaydı, böyle durumlarda işveren, çalışanı işten çıkarmayı tercih etmekteydi.

SGK Vizite sisteminin online olarak e vizite uygulaması şeklinde yürürlüğe girmesinin ardından, çalışanlar, raporlu oldukları dönemlerde işverene yük olmadan istirahat edebilmekte, rapor sonrasında yine işlerine kaldıkları yerden devam etme imkanı bulmaktadırlar.

Çalışanın, iş görmezlik raporunun olduğu süreç içerisindeki SGK Primleri devlet tarafından ödenmeye devam edilmekte olup, hem işverenin hem de çalışanın mağduriyetleri ortadan kaldırılmıştır.

SGK Vizite Sisteminin Online Kullanılması

Sosyal Güvenlik Kurumu, SGK’nın resmi internet sayfası üzerinden sisteme giriş yapan işveren, iş görmezlik raporu olan çalışanının rapor örneğini ve raporla ilgili ayrıntılarını ilgili bildirim formuna ek yaparak sistemden göndermesinin ardından SGK rapor sorgulama ekranı açılacaktır. Buradaki bilgilerin de girilmesi ile artık çalışanın raporlu olduğu süreçteki SGK primleri çalışan tarafından değil, devlet tarafından otomatik olarak ödenmiş sayılacaktır.

Sistemin kullanılması, iş görmezlik raporunun sisteme tanıtılması oldukça kolay aşamalardan oluşmakla birlikte, sağlık sorunlarından dolayı raporlu olan çalışan ve işçinin mağduriyetleri tek bir başvuru ile kolaylıkla giderilmiş olacaktır. bu sistemin başarılı bir şekilde çalışabilmesi için, işverenin rapor eline geçtiği andan online olarak bildirim yapması yeterli olacaktır.

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir